V.O.S.A.Theatre (Czechy)

V.O.S.A.Theatre (Czechy) ,,Baron Prášil" | www.vosatheatre.cz V.O.S.A.Theatre (Czechy) ,,Baron Prášil" | www.vosatheatre.cz

V.O.S.A.Theatre (Czechy)

Baron Prášil

7 lipca, godz. 22.00, Park Szczęśliwicki

 

V.O.S.A.Theatre został założony w 2010 roku przez grupę akrobatów i performerów, którzy pod kierunkiem Jakuba Vedrala przygotowywali na EXPO 2010 w Szanghaju przedstawienie High Dreaming - paradę z cechami nowego cyrku, przy dźwiękach granej na żywo muzyki.
Zespół składa się z zawodowych aktorów i muzyków z wieloletnim doświadczeniem w tworzeniu niezależnego, alternatywnego teatru ulicznego. W szczególności teatr zajmuje się przygotowaniem oprawy prestiżowych wydarzeń międzynarodowych, podczas których prezentuje spektakle specjalnie dostosowane do miejsca i zastanych okoliczności. Zespół wziął udział w ceremonii otwarcia Mistrzostw Świata w Hokeju w Koszycach na Słowacji (2011) oraz wystąpił podczas zawodów Formuły 1 w Bahrajnie (2014).

W lipcu 2013 roku grupa wystawiła przedstawienie They na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ulicznych Behind the Door w Pradze. Następnie powstał spektakl Ramble (zaprezentowany w czeskim pawilonie narodowym na EXPO 2015) oraz pokaz ArtBallooning, który został wybrany jako program towarzyszący na EXPO 2016 w Antalyi, w Turcji.

Teatr V.O.S.A. współpracuje z wieloma międzynarodowymi festiwalami oraz organizacjami non-profit, występował również dla różnych partnerów komercyjnych.
Cechą charakterystyczną zespołu jest tworzenie fantazyjnych scenerii i obrazowanie skomplikowanych relacji, w miejscach zupełnie nie-teatralnych. Unikatowe machiny, stworzone specjalnie dla zespołu, są wykorzystywane w bardzo kreatywny sposób, zarówno jako projekty scenograficzne, jak i obiekty ruchome. W niemal wszystkich projektach grupy oryginalna instalacja teatralna łączy światy teatru i sztuki pięknej, często z nowoczesnymi technologiami.
Liderem Teatru V.O.S.A. jest: Jakub Vedral (pomysłodawca i twórca zespołu). Vedral był odpowiedzialny za prezentację teatralną Pawilonu Czeskiego na EXPO 2010 w Szanghaju i na EXPO 2015 w Mediolanie. Jest dyrektorem dwóch festiwali - Festiwalu Teatrów Ulicznych w Pradze Beyond the Door i Multifunctional Festival Živá ulice w Pilźnie.

Baron Prášil - odwołująca się do postaci słynnego Barona Munchausena fantastyczna podróż do krainy wyobraźni i przygody. Artyści wędrują w głąb marzeń i i iluzji, poza granice świata materialnego i niematerialnego, w krąg trudnych do opisania wydarzeń. Spektakl tworzą akrobacje najwyższej klasy, muzyka na żywo i gigantyczne lalki – na wodzie, na twardym gruncie, na wulkanie, na Ziemi i na Księżycu…. „Wszystko to w opowieści z naszych snów” – twierdzą twórcy spektaklu. Przy okazji zapewniają, że nie chcą pokazywać historii jednego marzyciela, bowiem bardziej od opisywania przygód Barona Munchausena interesuje ich Baron w każdym z nas.
Ważny element widowiska stanowi monumentalna konstrukcja, która jest zarazem ramą do narracji Barona, jak i niepowtarzalnym elementem scenografii.

Reżyseria: Jakub Vedral
Scenariusz: Jakub Folvarčný, Jakub Vedral
Muzyka: Alžběta Nováková, Marek Novák

Występują: Kristína Žebrová / Klára Hajdinová, Tereza Georgievová, Jiří Juráš, Jonáš Janků, Václav Hanuš.

www.vosatheatre.cz

 

Ostatnia modyfikacja: czwartek, 06 czerwiec 2019 23:55

Festiwal na Facebook'u