Circus BUNK® (Belgia)

Poly_Circus BUNK®  |  photo: © Katja Pire Poly_Circus BUNK® | photo: © Katja Pire

Circus BUNK® (Belgia)

Poly

7 lipca, godz. 17:00 i 20:00, Rynek Nowego Miasta

 

Circus BUNK® został założony w roku 2017 przez dwóch belgijskich artystów: Geerta Vermeulena i Joppe Bestevaara. Geert Vermeulen należał do De Nieuwe Snaar, istniejącej od 1982 roku w formie trio (od 200 roku – jako kwartet) flamandzkiej, folkowej grupy muzyczno-kabaretowej, znanej z lekkich humorystycznych piosenek. Zespół w ciągu 30 lat swojego istnienia nagrał wiele hitów radiowych, a ponadto był znany z barwnych występów na żywo z udziałem akrobatów i klownów. Joppe Bestevaar studiował grę na saksofonie w belgijskim konserwatorium muzycznym Lemmensinstituut (LUCA) i grał w wielu prestiżowych grupach jazzowych (m.in. Black Mango, Rebirth::Collective) oraz w Brussels Jazz Orchestra jako muzyk gościnny.

Artyści – zainspirowani widokiem starej karuzeli, którą postanowili ożywić – stworzyli spektakl Poly i latem 2017 roku rozpoczęli wędrówkę po belgijskich festiwalach, m.in. Gentse Feesten w Gandawie, Festival Dranouter w zachodniej Flandrii, czy Cirk! w mieście Aalst we Flandrii Wschodniej. W 2018 roku zespół kontynuował tournée i wyjechał do Holandii, by zagrać Poly na Festiwalu Onderstroom w Vlissingen. Niejako „niechcący” powstał magiczny teatr cyrkowy dla całej rodziny - teatr uliczny, który jest mieszanką cyrku i muzyki na żywo.

Poly - rodzaj instalacji teatralno-cyrkowej, koncertu, jarmarcznego widowiska, w którym głównym bohaterem jest stara wyrzucona na śmietnik karuzela. Poobijany, zniszczony i nikomu niepotrzebny grat zostaje poddany gruntownej rewitalizacji i za sprawą dwóch czarodziejskich „magików-muzyków” w pełnej glorii przemienia się w wesołą pozytywkę, idealną atrakcję dla widzów rodzinnych festiwali ulicznych.

Z materiałów reżysera:

„Karuzela… czasy, gdy dostarczała rozrywki setkom ludzi dawno minęły. Teraz mamy lepsze rzeczy, nowoczesne, modne, wyrafinowane, szybsze, sterowane przez komputer. Stare karuzele zniknęły, skończyły na dnie morza, w najciemniejszych kątach magazynów przemysłowych, z ostatecznym przeznaczeniem na złom. Ale co za niespodzianka! Ta jest odrestaurowana! Co do jednej śrubki i nakrętki! Kolos, kawał stali, który fascynuje i intryguje. Majestatyczna, poruszająca się. Imponująca jak nigdy wcześniej. Sponiewierana, ale w pełni gotowa ruszyć na nowo, z pełnym oddaniem. Dusza otoczona miłością otrzymuje drugie życie. Koniecznie trzeba to zobaczyć!”

Koncepcja: GeertVermeulen
Coaching: JonasVermeulen, BirgitKersbergen
Scenografia:GeertVermeulen, Peter Wilms
Obsługa techniczna: Erik Minnen, SebastiaanWillem

Występują: JoppeBestevaar, GeertVermeulen.

www.facebook.com/circusbunkr

 

Ostatnia modyfikacja: czwartek, 06 czerwiec 2019 23:21

Festiwal na Facebook'u