Wędrujące Lalki Pana Pezo (Rosja)

Moonsters | Wędrujące Lalki Pana Pezo Moonsters | Wędrujące Lalki Pana Pezo

Wędrujące Lalki Pana Pezo (Rosja)

„Moonsters”

6 lipca, godz. 21:00, Centrum Praskie Koneser

 

Wędrujące lalki Pana Pezo - teatr, którego korzenie sięgają wspaniałych tradycji europejskiego karnawału. Teatr masek, groteski i bufonady. Założony w 1993 roku w Sankt Petersburgu szuka inspiracji w tańcach barokowych, historycznej sztuce walki, średniowiecznych miniaturach i ..... w zasadzie we wszystkim, co magiczne, żywiołowe i oryginalne. Podczas interaktywnych przedstawień zespołu każdy ma szansę stać się Królem, Rycerzem, Potworem lub po prostu zaciekawionym widzem.

Rosyjscy artyści oczarowują nas tajemniczymi historiami, a ich znakiem charakterystycznym są wspaniałe kostiumy i maski, które powstają w pracowniach teatru. Ich wartość artystyczna została wysoko oceniona na wystawach w Galerii Narodowej, Państwowym Muzeum Sztuki Maneż w Sankt Petersburgu, w Klubie Chaplin w Wilnie, na wystawie podczas festiwalu FETA w Gdańsku i przy wielu innych okazjach. Zespół ceniony jest za doskonałą technikę aktorską towarzyszacą oryginalnej, jedynej w swoim rodzaju estetyce, a dzięki ogromnemu poczuciu humoru artyści Pana Pezo zasłużyli sobie na miano „prezydenckich błaznów”. Teatr grał dla Tony Blaira, Georga Busha, Księżnej Kentu czy pemiera Japonii. Przez 26 lat wystąpił na ponad 200 międzynarodowych festiwalach w Europie i Azji, m.in. w Rosji, na Litwie, we Francji w Hiszpanii, Słowenii i we Włoszech, a także w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Liderem zespołu jest Anna Szyszkina - dyrektor i reżyser wszystkich przedstawień teatru.

Moonsters – poetycka podróż do krainy sennych marzeń, pełna odniesień do dzieciństwa, kiedy to dzięki fantazji i nieskrępowanej wyobraźni wszystko stawało się możliwe. Liryczne widowisko, w którym sen staje się bezkresną przestrzenią fantastycznej, baśniowej zabawy.
Na placu pojawiają się tajemnicze postaci, spacerują powoli, poszukując spadających gwiazd i przyglądając się miastu oraz jego mieszkańcom. Swoim wyglądem i zachowaniem przywołują wyobrażenie księżycowej krainy, która rządzi się zupełnie innymi, niż ziemskie, prawami. Pięć osobliwych Moonsterów – aktorów w maskach i zjawiskowych strojach – działa zgodnie z „porządkiem Księżyca” i wykorzystując swoją „księżycową” moc wciąga zgromadzoną publiczność do teatralnej akcji. Widzowie zostają zaproszeni do wspólnego snu, a wraz z nim przenoszą się w świat pełen magii, w świat z cudami i piękną iluzją. „Pamiętasz czas, gdy cała Kraina Czarów mogła zmieścić się pod kołdrą, a sen był miejscem gier, zabaw i objawień?” – zdają się pytać twórcy tego urzekającego widowiska.
Spektakl jest przeznaczony dla szerokiej widowni i będzie atrakcyjny zarówno dla najmłodszej jak i najstarszej widowni. Nie zawiera tekstu i nie wymaga tłumaczenia.

Dyrektor artystyczny: Anna Szyszkina
Scenariusz i reżyseria: Stephane Clement
Scenografia: Anna Sziszkina, Oleg Skotnikow

Występują: Oleg Skotnikov, Evfrosiniia Skotnikova, Tamara Karpova, Mariam Akhmad, Daniil Vetoshkin.

www.pejo.ru

 

Ostatnia modyfikacja: czwartek, 06 czerwiec 2019 23:11

Festiwal na Facebook'u