Cirkus trochu jinak (Czechy)

OnTheRoad | Cirkus trochu jinak (Czechy) OnTheRoad | Cirkus trochu jinak (Czechy)

Cirkus trochu jinak (Czechy)

„OnTheRoad”

6 lipca,  godz. 18:00 i 20:30, Rynek Nowego Miasta

 

Cirkus trochu jinak - Cyrk trochę inaczej, zwany dalej CTJ - to kreatywny, artystyczny zespół, który od 2006 roku tworzy oryginalne i rozrywkowe projekty dla szerokiej publiczności w obszarach nowego cyrku i teatru ulicznego. Koncentruje się na gatunku sztuki, który jako nowy nurt w sztuce cyrkowej narodził się w drugiej połowie ubiegłego wieku, głównie we Francji, USA czy Australii, na fali popularności happeningu oraz performance’u i stanowił reakcję na kryzys cyrku tradycyjnego.

Artyści CTJ starają się upowszechniać tę mało znaną wśród Czechów dziedzinę i czynią to z wielkim sukcesem. Przede wszystkim skupiają się na organizowaniu i współorganizowaniu międzynarodowych i krajowych festiwali (m.in. Międzynarodowego Festiwalu Nowego Cyrku i Teatru Ulicznego w Ostrawie), występach cyrkowych na ulicy i tworzeniu oryginalnych, innowacyjnych projektów dla rodzin z dziećmi. Grupa jest również zaangażowana w działania edukacyjne i społeczne – prowadzi seminaria, kursy i warsztaty poświęcone takim dyscyplinom cyrkowym jak żonglerka, akrobatyka powietrzna, spacery po linie, cyrwheel (akrobacje w kole), ekwilibrystyka, ćwiczenia równowagi itd., promując ich wykorzystanie w dziedzinie społecznej (tzw. cyrk społeczny). Założyciel cyrku Václav Pokorný, promotor i pedagog uczy technik nowego cyrku w miejscowym Konserwatorium Sztuki w Ostrawie. W ostatnich latach zespół wystąpił m.in. na festiwalach: Cirkul'art: International New Circus Festival w Bratysławie, Festival Ladná Čeladná w Czeladnej w Czechach, Festiwal Mirror of Art w czeskich Pardubicach czy na festiwalu bajki w samym sercu Czeskiego Raju w Jičínie. W 2019 roku zespół otrzymał prestiżową nagrodę publiczności na Milano Clown Festival we Włoszech za spektakl OnThe Road. Cirkus trochu jinak współpracuje z profesjonalnymi teatrami - m.in. przy realizacji baletu The Falling Angels Jiří Kyliána w National Moravian - Silesian Theatre czy przy spektaklu Love with a red nose Václava Klemensa w Puppet Theatre Ostrava.

OnTheRoad – romantyczna podróż przez fascynujący świat nowego cyrku i sztuki ulicznej. Artyści zapraszają widzów do wędrówki, w której przewodnikiem jest młoda Acrobetka adorowana przez dwóch towarzyszy- akrobatów, walczących o jej względy. „Po drodze zobaczysz zapierające dech w piersiach ewolucje artystyczne, linoskoczków na specjalnej ruchomej konstrukcji, figury wykonywane w obręczy - kole, a chcesz więcej… I dostaniesz więcej, dużo więcej” – zapewniają twórcy przedstawienia. Akrobacje przeczące istnieniu prawa grawitacji, żonglerka, pokazy sztuki mimu, taniec na linie, ekwilibrystyczna jazda na hulajnodze/motocyklu – to tylko niektóre z elementów widowiska. Spektakl miał premierą na Festiwalu Teatrów Lalkowych w Płowdiw w Bułgarii we wrześniu 2018 roku. Jest przeznaczony dla publiczności międzynarodowej - zrozumie go każdy, niezależnie od narodowości i wieku.

Scenariusz i reżyseria: Václav Pokorný and Pavel Gejguš

Występują: Alžběta Moravcová, Marek Prachař, Lukáš Bezděk.

www.cirkusjinak.cz

 

Ostatnia modyfikacja: czwartek, 06 czerwiec 2019 23:12

Festiwal na Facebook'u